Daha fazla bilgi için aşağıya kaydırınız.
Daha fazla bilgi için aşağıya kaydırınız.

Özdereyi Keşfet

Özdere

İzmir’in sahil beldesi Özdere, Menderes ilçesine bağlı olup, İzmir il merkezine 65 km. ve yaklaşık 1 saatlik bir mesafede yer almaktadır.

 

Özdere ve Çevresi

 

NOTION ANTİK KENTİ: Ahmetbeyli Mahallesi sınırları içinde yer alan Notion, Özdere’ye 15 km’ dir.

Ahmetbeyli Plajı’yla iç içe olan Notion ilk kez 1921’de kazılmıştır. Kentin batı ve kuzeyindeki iki kapısı ayaktadır. Akropolün üstünde Samos Adası ve Kuşadası’na doğru harika bir deniz manzarası vardır. Hellenistik Dönem’de yapılmış sur duvarları, çok iyi durumdadır. Kentin doğu ucunda tiyatro, agora, bouleuteriyon, batı ucunda avlu ortasında çok küçük bir Athena Tapınağı bulunmaktadır. 

Kalemlik Milli Parkı: Seferihisar-Selçuk yolu üzerinde bulunan Kalemlik Parkı, Gümüldür’e yaklaşık 5 kilometre mesafede. Milli park toplamda 21 hektarlık bir alana hakim. Çevre bölgelerden gelen yerel halkın genellikle piknik için tercih ettiği noktalardan biri. Aynı zamanda içerisinde kır gazinosu, restoran, çeşme, otopark ve wc de bulunuyor.

Özdere Plajları: Özdere, denize girmek için bulunmaz bir nimet. Çukuraltı Plajı, Maydanoz Koyu, Ahmetbeyli Koyu, Özdere’nin tertemiz ve ışıl ışıl kıyılarında denizin tadını çıkartabileceğiniz noktalardır.

Kolophon Antik Kenti: Değirmendere ve Çamönü köyleri arasında bulunan Kolophon, en görkemli yıllarını M.Ö. 4. yy’da yaşamış. Bu bilgiye, yapılan kazılarda gün yüzüne çıkan sikkeler ve diğer tarihi eserlerle varılmış.

Klaros Antik Kenti: Apollon adına inşa edildiği tahmin edilen Klaros Antik Kenti’nin hangi yıl yapıldığına dair kesin bir bilgi yok. Yapılan kazı çalışmalarına bakıldığında M.Ö. 7. ve 6. yy’da inşa edildiği düşünülüyor.

Efes Antik Kenti: Amazon Kadın Savaşçıları tarafından kurulduğuna inanılan Efes Antik Kenti, İzmir'in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Özdere’ye 30 km. mesafede ve yaklaşık 20 dk. Mesafededir. UNESCO  Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Efes Antik Kenti; Dünyanın 7 harikasından biri olarak nitelendirilen Artemis Tapınağı'na da ev sahipliği yapmaktadır. Günlük Efes Turlarına katılıp ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Şirince Köyü: İzmir'in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Özdere’ye yaklaşık 45 dk. Ve 40 km. mesafededir. Şirince Köyü mükemmel tabiatı, Şirince Şarapları, mahsenleri, Kilise ve tarihi Şirince Evleri ile Türkiye'nin görülmesi gereken tarihi köylerinden bir tanesidir.                                                                                                                                             Meryem Ana Evi: İzmir'in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunup Efes ve Şirince gibi Özdere’ye yakın konumdadır. Yaklaşık 45 dk. ve 40 km. mesafededir. Hristiyan inancına göre kutsal sayılan bölgelerin başında olan Meryem Ana Evi, Vatikan tarafından da Hac yeri olarak ilan edilmiştir. Meryem Ana Ağustos ayının 15’inde yani Hz. Meryem’in ölüm yıldönümünde, Vatikan tarafından organize edilen büyük ayine her yıl ev sahipliği yapmaktadır.                                                                                                  

Kuşadası: Kültürel ve tarihi değerleriyle Türkiye'nin popüler ve gözde tatil beldelerinden biridir.  Muhteşem iklim koşulları ve çekici doğasıyla yılın her döneminde yurtiçi ve yurtdışı turistleri ağırlayan Kuşadası, Özdere’ye.yaklaşık 35 dk. ve 40 km. mesafededir.

 

 

 

Notion Kesre Beach  Hotel & Spa